"
Najważniejszą funkcją derki osuszającej jest ochłodzenie konia po treningu lub wzmożonej aktywności w zimny dzień. Często ani Twój napięty grafik, ani warunki pogodowe nie pozwalają Ci jeździć konno wystarczająco długo, abyś mógł wrócić do stajni z koniem, który zdążył ochłonąć po wzmożonej aktywności. Pozostawienie go w tym stanie bez wymaganej ochrony może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Zwłaszcza wrażliwa okolica nerek powinna być zawsze sucha po treningu i przed powrotem konia do stajni. Z pomocą przychodzi tutaj derka polarowa lub inne derki osuszające.
Zmienne warunki atmosferyczne, wiosenne przymrozki i wahające się amplitudy temperatur w lecie powodują, że derki osuszające sprawdzą się o każdej porze roku. Jednak derki stajenne dla konia są szczególnie przydatne zimą. Po wzmożonej aktywności nie możemy zostawić konia w zimnej stajni bez dodatkowej ochrony. Derki osuszające ułatwią koniowi wysychanie, dzięki sprytnie opracowanym materiałom, które pochłaniają i odprowadzają pot, dzięki czemu futro szybciej wysycha.
Derki osuszające w Horze są niezwykle różnorodne. Rozmiary wahają się od derek dla kuców po całkiem duże, aż do 165 cm długości. Zatem koń każdej wielkości znajdzie coś dla siebie. Wszywki, podwójne zapięcia na piersi, paski na ogony, proste zapięcia oraz kaptur na szyję - w zależności od tego, czy zamierzasz zostawić konia w derce na dłuższy czas, czy jedynie umieścić go w boksie na godzinę, zawsze znajdziesz odpowiednią derkę w Horze. Równie różnorodne w Horze są materiały i wzory. Różne tkaniny absorbują wilgoć szybciej lub wolniej, dodatkowo mają działanie chłodzące lub rozgrzewające. Derka polarowa, derka bawełniana lub derka termoaktywna - wybór należy do Ciebie. Ponadto w Horze znajdziesz również najnowsze trendy i wzory, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać derkę dopasowaną do kantara, a nawet bryczesów. Rozejrzyj się i daj się zainspirować - u nas znajdziesz derki takich marek jak B Vertigo, Bucas czy Kentucky Horsewear.
"
Klasyczne desrki osuszające są uszyte z polaru, który ma kilka istotnych zalet: po pierwsze, derkę polarową można łatwo wyprać w pralce. Derka z cienkiego polaru jest na tyle lekka, że koń nie spoci się w niej i nie przegrzeje. W końcu po treningu lub lonżowaniu chcesz, żeby Twój koń szybko wysechł. Derka skutecznie pochłania pot i odprowadza go z dala od ciała konia, dzięki czemu od spodu jest zawsze sucha. Istnieją też wełniane derki osuszające. Najlepiej sprawdzają się w transporcie, ponieważ koniowi szybko robi się ciepło w takiej derce. Takie modele można prać wyłącznie w niskich temperaturach.
Najlepiej wybrać derkę z niezbyt grubego polaru, która będzie wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. To cechy wyróżniające dobrą derkę osuszającą. Jeśli chcesz jej używać również jako derki transportowej, polecamy wybrać model z odpinanym kapturem. W ten sposób zapewnisz koniowi ochronę przed przeciągami. Jeśli Twój koń ma spędzać więcej czasu w takiej derce, na przykład planujesz zostawić go w niej w boksie, wówczas przydadzą się także pasy pod brzuchem - najbardziej polecaną opcją są pasy krzyżowe. Jeśli jednak zamierzasz wypuszczać konia w derce na padok, wybierz raczej model bez pasów. Zawsze możesz zdecydować się na derkę z odpinanymi pasami pod brzuch, które założysz tylko, jeśli koń stoi w boksie.
Taką derkę zakładamy przede wszystkim po to, by zapewnić koniowi ochronę przed przeciągami i chłodem, kiedy jest spocony po intensywnym treningu lub lonżowaniu. Jeśli planujesz lżejszą jazdę lub spacer, derka nie będzie konieczna, ale jeśli szykuje się trening skokowy lub ujeżdżeniowy, z pewnością się przyda. W zimie konie szybko pocą się w ruchu, jeśli nie są golone. W tym sezonie zawsze zabieraj derkę na jazdę. Możesz również korzystać z niej jesienią, jeśli nie chcesz, żeby koń za szybko zarósł gęstym, zimowym futrem. Derka polarowa sprawdzi się również w transporcie w okresie przejściowym. Taki model zapewnia przyjemne ciepło i ochronę przed przeciągiem również, kiedy koń jest chory.
Jeśli zakładasz koniowi derkę po to, by osuszyć pot, nie zdejmuj jej, dopóki zwierzę nie przestanie się pocić. Dobra derka osuszająca skutecznie odprowadza pot, który materializuje się na zewnątrz w formie kropelek. Jedne konie muszą spędzić w takiej derce dłuższy czas, innym wystarczy chwila - to indywidualna sprawa, ale w znacznej mierze uzależniona od intensywności treningu i grubości sierści. Dlatego warto co jakiś czas wsunąć dłoń pod derkę, by sprawdzić, czy sierść jest już sucha. Jeśli stosujesz derkę polarową, bo nie chcesz, żeby koń zarósł na zimę, najlepiej, żeby Twój rumak nosił derkę w dzień i w nocy już od października. Derkę zdejmuje się na czas pracy pod siodłem, rzecz jasna. W ten sposób masz pewność, że koń nie zmarznie, a jednocześnie spowolnisz tempo wzrostu zimowej sierści. Dobra derka polarowa powinna mieć solidne zapięcie z przodu i pasy krzyżowe.